Pałac w Wilanowie

Barokowy pałac i park w Wilanowie należy do najcenniejszych zabytków kultury polskiej i polskiego baroku; II wojnę światową przetrwał niemal nienaruszony.
Od roku 1677 pałac był rezydencją króla Jana III Sobieskiego. W XVIII wieku dzierżawił go August II Mocny, potem znalazł się w posiadaniu rodów Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich.
Początkowo miała to być niewielka rezydencja, której przebudowę zlecił Sobieski nadwornemu architektowi Augustynowi Locciemu. Wkrótce jednak, po zwycięstwie pod Wiedniem, pozycja króla wzrosła i pałac został rozbudowany w stylu łączącym polski dwór, włoską willę patrycjuszowską i francuski pałac w stylu Ludwika XIV. W XVIII wieku duże zmiany w wystroju, szczególnie wewnętrznym, wprowadził król August II Mocny.
Wnętrza, wraz z bogatą kolekcją portretów, rzeźb i rzemiosła artystycznego można zwiedzać (wyłącznie z przewodnikiem) od godz. 9.30 do 16.30, w niedziele do 18-ej.
Otaczający pałac
park na swoich 45 hektarach łączy różnorakie style: znajdziemy więc tam i barokowy ogród tarasowy, neorenesansowy ogród różany, romantyczny ogród angielsko-chiński oraz krajobrazowy park angielski.
