Muzea i galerie
Spośród licznych muzeów warszawskich warto odwiedzić nowoczesne ośrodki takie jak Muzeum Chopina czy Centrum Nauki Kopernik, a także Muzeum Narodowe i jego palcówkę Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Literatury oraz Muzeum Niepodległości. Z historią miasta zapoznać się można w Muzeum Historii Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Pawiaku. Interesujące zbiory posiada także Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Azji i Pacyfiku. Ciekawe jest także jedyne w swoim rodzaju Muzeum Karykatury. Spośród galerii sztuki w Warszawie, warto zajrzeć do tych największych – do Zachęty oraz do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.
Muzeum NarodoweW zbiorach Muzeum Narodowego, którego nowy gmach zbudowano na krótko przed II wojną, znajdują się kolekcje sztuki dawnej oraz zbiory malarstwa i rzeźby polskiej i światowej. Muzeum organizuje ciekawe ekspozycje czasowe, pod jego bramą potrafią ustawić się wówczas długie kolejki zwiedzających.
Adres: Aleje Jerozolimskie 3

Muzeum Plakatu w Wilanowie Polska sztuka plakatu znana jest na całym świecie. Zbiory tego unikalnego w swoim rodzaju muzeum obejmują ponad 30 tysięcy eksponatów, dzieł zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych. Muzeum mieści się w byłej ujeżdżalni i powozowni przy pałacu w Wilanowie (ulica Potockiego 10/16). |
Muzeum ChopinaOtwarte w 200 rocznicę urodzin kompozytora nowe, multimedialne muzeum przy dawnej siedzibie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, w barokowym pałacu Ostrogskich (ulica Okólnik 1) i szczyci się najbogatszym na świecie zbiorem pamiątek po Chopinie – są wśród nich fortepian, oryginały nut, listy oraz portrety. Muzeum jest obecnie najnowoczesniejszym muzeum biograficznym w Europie.
Muzeum NiepodległościKtoś powiedział, że „Polacy powstają przeciwko słabym napastnikom, bo mogą, a przeciwko silnym, bo muszą”, i liczne są na to teraz dowody: założone w 1990 roku muzeum (które początkowo nosiło nazwę Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych) posiada ponad 50 tysięcy eksponatów: dokumentów, obrazów, sztandarów i innych pamiątek o patriotycznym charakterze. Główna ekspozycja stała dotyczy okresu międzywojennego, zgromadzono tam także liczne pamiątki okresu „Solidarności”.
Adres: aleja Solidarności 62
Muzeum Powstania WarszawskiegoNowoczesne muzeum, które aby przybliżyć zwiedzającym tę wielką tragedię miasta, sięgnęło po środki multimedialne. Otwarte w dawnej elektrowni tramwajowej w 60-tą rocznicę powstania, muzeum nadal jeszcze się rozwija. Muzeum gromadzi także eksponaty związane z historią Państwa Podziemnego oraz jest inicjatorem Archiwum Historii Mówionej, na które złożą się nagrane wspomnienia uczestników powstania. Adres: ulica Grzybowska 79

Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej „Zachęta” Galeria, mieszcząca się w zabytkowym gmachu Towarzystwa Sztuk Pięknych, jest na poły muzeum, na poły galerią. Jej zadaniem jest bowiem dokumentacja współczesnego życia artystycznego w Polsce. Galeria organizuje wystawy wybitnych twórców, indywidualne, jak i zbiorowe. Prowadzi również intensywną działalność oświatową. Mieści się przy pl. Małachowskiego 3. |

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Działalność tego warszawskiego centrum sztuki jest interesująca nie tylko ze względu na ambitne próby pokazania najciekawszych prądów we współczesnej sztuce. W zamku odbywają się również happeningi, laboratoria edukacji, projekcje filmów i awangardowe koncerty.
Adres: Al. Ujazdowskie 6
Centrum mieści się w zabytkowym (odbudowanym po wojnie) zamku, którego początki sięgają XVII wieku; w zamku mieszkał Zygmunt III Waza w oczekiwaniu na ukończenie budowy swojej siedziby na Zamku Królewskim.
http://csw.art.pl/