Zamek Królewski

Zamek Królewski

Warszawski Zamek Królewski to miejsce historyczne oraz symbol państwowości polskiej. W miejscu, gdzie dziś stoi zamek powstała pod koniec XIII wieku pierwsza siedziba książąt mazowieckich. Po przeniesieniu stolicy do Warszawy, zamek poddany został gruntownej przebudowie, tak aby mógł stać się siedzibą króla.

Na zamku przez ponad 250 lat odbywały się także obrady sejmu, a w czasach zaborów siedzibę mieli tu namiestnicy cesarscy.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, stał się rezydencją prezydenta RP. Po upadku powstania Niemcy doszczętnie zburzyli zamek, już naruszony wcześniej bombardowaniami w 1939 roku.

Odbudowę zamku podjęto dopiero w latach 1971-1984. W zamku zgromadzono obecnie ponad 50 tysięcy różnych eksponatów, a apartamentom królewskim przywrócono wygląd, jaki miały za czasów największej świetności zamku, czyli za króla Stanisława Augusta (1764-1795).

Na zamku, oprócz stałej ekspozycji, którą w dni powszednie można oglądać z przewodnikiem, a w weekendy samodzielnie, urządzane są także wystawy czasowe.


U podnóża Zamku stoi późnobarokowy Pałac pod Blachą, w którym mieszkał książę Józef Poniatowski.

 
Pałac pod Blachą


Copyrights © Warszawa.com All Rights Reserved - ScandNet.com Production